Yoğuşmalı Ekonomizör

Ekonomizer ile ısı, buhar veya güç üretim tesislerinde kazanlardan/fırınlardan çıkıp bacaya giden sıcak duman gazları üzerinde bulunan ısının bir bölümünü geri kazanarak kazan veya tesis veriminde % 3 ile % 15 arasında verim artışı sağlanır.  Verim artışına bağlı olarak yakıttan tasarruf elde edilecektir.

Kazan duman gazı çıkış sıcaklığı, kazanın çalışma rejimine, kazanın verimine, yanma verimine, kazan-brülör uyumuna ve yakıt cinsine bağlı olarak belli bir büyüklükte olur.

Ekonomizer gaz çıkış sıcaklığı, kullanılan yakıtın cinsi ve ısının aktarılacağı akışkanın çalışma koşullarına bağlıdır.

Ekonomizere giren ve çıkan duman gazları sıcaklıklarının farkı ne kadar büyük olursa verim artışı da o derece büyük olur. Ancak ekonomizer gaz çıkış sıcaklığı belli bir sıcaklığın altına indiğinde korozyona sebep olabilecek asit gazları yoğuşmaya başlayacaktır. Bunu önlemek adına atık gazların sıcaklıklarının belli bir derecenin altına indirilemeyeceği göz önüne tutulmalıdır.

Yoğuşmalı Ekonomizör Özellikleri

  • Bir duman gazı ısı geri kazanım sisteminde ulaşılabilecek baca gazı sıcaklığının minimum seviyesi, kullanılan yakıtın cinsine bağlıdır. Bu sıcaklıklar:
  • Fuel oil yakıtlı kazanlarda 180ºC
  •  %1 Kükürtlü 150ºC
  • Motorin yakıtlı kazanlarda 150ºC,
  • Doğal gaz ve LPG yakıtlı kazanlarda 110ºC’ye kadar düşürülebilir.
  • Doğal gaz yakıtlı kazanlarda 50- 60°C ye kadar yoğuşmalı sistemlerde düşürülebilir .Bu durumda ekonomizer paslanmaz malzemeden imal edilmelidir.

Teklif Formu

Kişisel bilgileriniz gizlilik kuralları gereği 3. kişilerle paylaşılamaz. Aşağıdaki alanları lütfen eksiksiz olarak doldurunuz.