Vakum Degazörü

Isıtma, Soğutma ve Endüstriyel proses tesisatlarında su içerisinde tesisata zarar verebilecek çözünmüş gazların vakum altında gaz  ayrıştırma prensibi ile tesisattan uzaklaştırılmasını sağlayan paket tip teknolojik bir cihazdır.

Tesisat suyu içerisinde difüzyon ile çözülen hava, boru ve bağlantı parçalarında korozyona yol açmakta, enerji verimliliğinin ve tesisat sağlığını önemli ölçüde düşürmekte, birçok hareketli parçada arızalara yol açmaktadır. Isıtma veya soğutma sisteminden alınan su özel tasarlanmış tüp içerisine transfer edilir. Tüp içerisinde su Santrifüj Pompa ile negatif basınçlara indirilir. Vakum altında su içerisinden gazlar ayrıştırılarak tüpün üst tarafına çıkar. Ayrıştırılmış gazlar tüp üstünde kullanılan özel tip purjör yardımıyla atmosfere tahliye edilir. Belirli periyotlarda bu ayrıştırma prosesi tekrarlanır.

TANPERA Vakum Degazörü ile tesisat içerisindeki çözünmüş hava, su içerisinden ayrıştırılmakta, korozyon oluşumu engellenmekte ve tesisat sağlığı en üst noktada tutulmaktadır.

TVD-P (TVD-Profesyonel) Serisi Vakum Degazörü;

TANPERA tarafından yazılımı geliştirilmiş ve  özel olarak tasarlanmış  elektronik kontrol  ünitesi ile sistemin durumu, yönetimi ve izlenmesi sağlanmaktadır. Yüksek çözünürlüklü dokunmatik 7” LCD ekranı ile kullanıcıya  kolay işletme olanağı sunulmaktadır. LCD arayüzü ile 4 farklı çalışma modu sunulmakta  olup, çalışma basıncı ve diğer  parametreler  ayarlanabilmektedir.  Üzerinde bulunan otomatik  su  takviye  sistemi  ile  tesisattaki eksilen  su  miktarını çözünmüş gazlardan ayrıştırarak tamamlamaktadır. İsteğe göre bina otomasyon sistemine uygun çıkış sinyalleri verilmektedir. 

Çalışma Modları

MANUEL MOD

Kullanıcının isteğine bağlı olarak ekipmanları  (solenoid vana, motorlu vana  ve pompa) tek  tek açılabilmesine olanak sağlamaktadır.

AUTO MOD

Cihaz, ayrışan hava miktarını purjör üzerindeki debimetreden ölçerek, hedeflenen miktara düşene kadar çalışmaya devam eder. Atılan hava hedeflenen miktarın altına düştüğünde cihaz otomtik olarak günde 5 kere çalışarak su numunesi alır ve hava ölçümü yapar. Alınan numune sonucunda su içerisinden ayrıştırılarak atılan hava miktarı hedeflenen değerlerin üzerinde ise cihaz otomatik olarak devreye girerek hava ayrıştırma periyoduna devam eder.

ÇALIŞMA ARALIĞI MODU

Cihaz günlük veya haftalık olarak programlanan zaman aralıklarında çalışarak hava ayrıştırmayı sağlar.

STOP MOD

Cihaz üzerindeki tüm ekipmanların emniyetli bir şekilde kapatarak cihazı bekleme moduna almaktadır.

 

 

Tüm bina ve endüstriyel uygulamalardaki tesisat sağlığını korumak için tüm ısıtma ve soğutma sistemlerinde kullanılır.

TANPERA Vakum Degazörü üzerinde bulunan birçok önemli ekipmanın bir platform üzerinde toplandığı ünitedir. Kontrol ünitesi içerisinde solenoid vana, pompa, emniyet ventili, debimetre, çekvalf, kesme vanaları, sensörler, otomasyonu sağlayan entegre devreler, kullanıcı ekranı ve bağlantıları yer almaktadır.

Kontrol ünitesi ıslanmaya ve vibrasyona karşı koruma altına alınmıştır. Kontrol ünitesinin dışı çevre şartlarına uygun malzeme ile kaplanmış ve mekanik darbelere karşı korunmuştur. Tesisat sisteminde solenoid vana açılarak suyun bir kısmı özel tip tanka  alınmaktadır. Tüp içerisinde pompa ile vakum oluşturularak tesisat suyu içindeki çözünmüş havanın ayrışması sağlanır.

Debi miktarına uygun olarak seçilen debimetre sayesinde transfer edilen su miktarı ölçülür. Bir zaman diliminde, sistemden çeşitli sebepler ile eksilen su miktarı hafızaya alınır. Eksilen su miktarı hafızaya alınmış olan değerden fazla olduğunda su kaçağı tespit edilir, bu veri otomasyon kartlarına aktarılır. Bu sayede
sistemde oluşan kaçak için önlem alınması konusunda kullanıcı bilgi sahibi olur. Soğutma sistemi uygulamaları kullanıcı tarafından mutlaka belirtilmelidir. Oluşabilecek kondens probleminin önlenmesi için soğutma sistemine uygun izolasyon yapılmalıdır.

TVD/P sistemi;

  • Yüksek teknolojik şartlara göre dizayn edilmiş otomasyon kabiliyetlerine sahiptir. 
  • İki farklı tipte kuru kontak ile çalışma sinyali ve hata bilgisi vermektedir.
  • MODBUS RS-485 uyumuyla bina otomasyon merkezine 6 farklı tipte bilgi sinyali gönderebilmektedir.
  • MQTT alt yapısınasahip yazılımıyla wifi veya Ethernet bağlantısı ile internet sağlandığı takdirde bina otomasyon
  • merkezine istenen verileri gönderebilmekte, ekran yansıtması yapabilmektedir.
  • İnternete bağlı cihazların TANPERA Servis Yönetim Merkezi tarafından 7/24 kontrolü sağlanmakta, hata anında kullanıcıya bilgilendirme ve anlık müdahale imkanı vermektedir.
  • Android işletim sistemine sahip tüm cihazlarla mobil uygulama vasıtasıyla bağlantı ve kontrol imkanı sağlanmaktadır.
  • istenen otomasyon şartlarına göre programlanabilme imkanına sahiptir.

KOROZYON ÖNLEME

Tesisat içerisindeki çözünmüş hava, su içerisinden ayrışarak korozyon oluşumu engellenir. Tesisat sağlığı ve verimliliği en üst noktada tutulur.

ENERJİ TASARRUFU

Tesisattaki ısı transferini kolaylaştırılır. Pompalar daha az debide ve basma yüksekliği ile çalışır. Sistem verimliliği artar ve enerji tasarrufu sağlanır.

HAVA KAYNAKLI PROBLEMLERİN ÖNLENMESİ

Tesisattaki hava sıkışmalarından dolayı oluşan problemler engellenerek tesisatın sağlıklı çalışması sağlanır.

OTOMASYON İMKANI

Hata bildirim imkanı ve LCD ekran sayesinde arıza nedeninin kolayca tespiti ve hızlı müdahale sağlanır. Sistem problemsiz ve güvenli bir şekilde işletilir.