Kompresör Atık Isı Geri Kazanım Sistemi

Hava kompresörleri, endüstriyel tesislerin hemen hemen tamamında basınçlı hava üretmek için kullanılır. Basınçlı hava, sanayi tesislerinde üretim gerçekleştirmek için önemli bir yere sahiptir. Hava kompresörleri bu önemli işlevi gerçekleştirirken elektrik tüketim ile yaptığı iş kıyaslandığında oldukça verimsiz makinelerdir. Yaptıkları faydalı işe karşılık, tükettikleri enerjinin %95’ini atık ısı olarak atmosfere atarlar. Bu atık ısı, havayı sıkıştırıp basınçlandırmak için kullanılan mekanik ekipmanların yağlama sistemlerin soğutulması ile atmosfere atılır.

TANPERA Kombox.. Serisi Kompresör Isı Geri Kazanım Sitemi, yağdaki enerjiyi kullanabilir hale getirmek için özel olarak tasarlanmış paket bir sistemdir. Kompresör Atık Isı geri kazanım sisteminde vida grubunda ısınan yağ 3 yollu termostatik vanaya gelir. Sıcaklık termostatik vanaya set edilen sıcaklıktan yüksek gelir ise, Kompresör Atık
Isı Geri Kazanım sisteminde bulunan Lehimli tip plakalı eşanjöre yönlendirilir.  Yağdaki ısı Lehimli eşanjör vasıtası ilesekonder devredeki suya transfer edilir. Bu yöntem ile kompresörün tam yükte çalışması durumunda tüketilen elektrik enerjisinin yaklaşık olarak %90’ı faydalı enerjiye çevrilmesi sağlanır. Bu sayede, kompresör atık ısısı genellikle ısıtma sistemi veya kullanım sıcak suyu ısıtılması olmak üzere birçok farklı amaç için sıcak su elde edilmesinde kullanılabilir.