Geniş Aralıklı Plakalı Eşanjör Uygulamaları

Geniş Aralıklı Plakalı Eşanjör Uygulamaları

Geniş Aralıklı (Free Flow) eşanjörler endüstriyel tesislerin birçoğunda özellikle akışkan içerisinde katı partiküllerin bulunduğu ve viskozite değeri yüksek olan akışkanların ısıtılması veya soğutulması süreçlerinde kullanılır. Geniş Aralıklı (Free Flow) eşanjörlerin termal performansları Balık Kılçığı (Fishbone) eşanjörlere göre daha düşük iken, düşük basınç kaybı ve kirli akışkanlara karşı çalışma performansı daha yüksektir.

Geleneksel Balık Kılçığı tasarımından farklı olarak içerdiği desen sayesinde plaka baskı derinliği eşanjörün boyutlarına göre 5,50 mm ile 13,00 mm arasında değişmektedir.

GENİŞ ARALIKLI (FREE FLOW)

 

BALIK KILÇIĞI (FISHBONE)

 

Bu değerler akışkanın aktığı aralığı ifade etmektedir. İsmini bu özelliğinden alan Geniş Aralıklı eşanjörler 5 mm partikül büyüklüğü içeren akışkanlarda ısı transferini mümkün kılar. Yapısı itibariyle tüm akış yüzeyi boyunca eşit akış kanal genişliği olduğundan tıkanmaya karşı dayanımı yüksektir ve akış performansı son derece iyidir.

Geniş Aralıklı (Free Flow) eşanjörler sahip olduğu dikey temas noktaları sayesinde akışın ayrı ayrı kanallarda ilerlemesini sağlar. Böylece plaka yüzeyinde değil kanal boyunca tıkanıklık sağlayarak uzun süre tıkanmadan çalışabilme olanağı sunar ve akış performansı artar.

Geniş Aralıklı (Free Flow) Eşanjörlerin kullanıldığı başlıca sektörler:

Pancar Şeker Fabrikaları:

Aneorobik Arıtma Tesisleri

Etil Alkol Üretim Fabrikaları 

Meyve Suyu Fabrikaları