Isı Eşanjörlerinde Enerji Tasarrufu

Isı Eşanjörlerinde Enerji Tasarrufu

Isı eşanjörleri, üzerinden geçtikleri debiyle bir direnç yaratır. Bu direncin karşılığında pompa da bu direnci yenmek için elektrik tüketir. Yüksek debi hareketlerinin olduğu durumlarda bu, eşanjörün basınç kaybı değerini düşürür. Bu sebeple daha yüksek yüzey alanlı bir cihaz seçilmeli ki, pompa düşük basınç kaybında çalışsın ve elektrik tüketimi azalsın. İşte bu noktada müşterilerimize ısı eşanjörlerinde enerji tasarrufu sağlıyoruz.

Sistemlerde enerji tasarrufu sağlanabilecek birçok nokta bulunuyor. Bunu talep eden müşterilerimize, ücretsiz olarak “Enerji Verimliliği Eğitimi” verebiliyoruz. Tesiste bir işi yaparken kullanılan ve/veya atılan bir enerjinin, başka bir yeri ısıtmak veya soğutma ihtiyacı gibi enerji gereksinimi olan noktalarda değerlendirilebilmesini mümkün kılan uygulamalarımızla, enerjinin verimli kullanılmasını ve tasarruf edilebilmesini sağlıyoruz.

Endüstri ve HVAC pazarında bu iki konu birbirinden ayrılıyor. HVAC pazarında çok daha sınırlı noktalarda enerji tasarrufu sağlanırken, endüstri pazarında çok daha geniş alanlarda enerji tasarrufu potansiyeli bulunuyor. Bu iki tarz için de müşterilerimize eğitimler ve seminerler verip o potansiyel koşulları belirliyoruz, ardından onlarla proje çalışmaları yapıyoruz. Genelde sistem yatırım maliyetlerimizin geri dönüşleri 6 ayın altına inebiliyor.

Tanpera’da satış sonrası hizmetler ve bakım

Tanpera Servis Departmanını bir mühendis ve onun sorumluluğundaki servis elemanlarımız oluşturuyor. Bu departman aracılığıyla sattığımız ürünlerin satış sonrası hizmetlerini gerçekleştiriyoruz. Burada bazı lokasyonlarda belirlediğimiz yetkili servisler mevcut. Uzak noktalarda yetkili servislerimiz üzerinden müşterilerimize hizmet veriyoruz. Merkez olarak kendi bünyemizde kurduğumuz servis departmanımızda satışa sunduğumuz ürünlerle alakalı olası tüm servis ihtiyaçlarına cevap verebililyoruz.Bakım konusu, endüstriyel ve HVAC olmak üzere ikiye ayrılıyor.

Endüstriyel tarafta bakımlar, fabrikanın bünyesinde yer alan bakım ekibi tarafından yapılıyor. HVAC sektöründe ise biz devreye giriyoruz. Onlar endüstriyel tesislerdeki gibi profesyonel bakım ekibiyle çalışmadıkları için biz onlara bu alanda destek oluyoruz. Talep eden her müşterimizle düzenli bakım anlaşması yaparak kullandıkları ürünlerin uzun ömürlü ve daha az enerji tüketen ürünlere dönüşmesini sağlıyoruz. İster kendi bünyelerinde yapsınlar ister bizden destek alsınlar, müşterilerimize periyodik bakımın mutlaka yapılması gerektiğini söylüyoruz. Çünkü bu ürünler, hareketli ekipman içermese de hareketli ekipmanların önünde direnç yaratan ürünlerdir.

Bir kirlilik söz konusu ise ve bakım yapılmazsa bunlara hizmet sağlayan pompaların direkt enerji tüketimini artıracaktır. Bu yüzden hem kalite hem enerji hem de ürünün ömrünü uzatması sebebiyle her üründe periyodik bakımı mutlaka öneriyoruz. Zaten garanti süreleri içinde periyodik bakımı yapılmayan bazı ekipmanlarımızı da garanti kapsamı dışında saydığımızı da müşterilerimize bildiriyoruz.