Buharda basınç düşümü yaparken elektrik üretebileceğinizi biliyor muydunuz?

Buharda basınç düşümü yaparken elektrik üretebileceğinizi biliyor muydunuz?

Buradaki yeni söylemimiz 6 bar yerine 16 bar işletme basıncında buhar kazanı alınması yönündedir. Kazanın 6 bar yerine 16 bar alınması durumunda kazan boru ve kazan sacından dolayı bir miktar ( yaklaşık % 15-20 ) maliyet artışı olacaktır. Kazan armatürleri de PN 16 yerine PN 25 olacağı için az bir fiyat farkı da buradan gelecektir. Pompa basma yüksekliği nedeniyle de bir fiyat artışı olabilir. Ancak brülör ,Kondens tankı , Degazör tankı ve armatürleri , baca , su şartlandırma sistemi , ekonomizer gibi diğer yardımcı ekipmanlarda fiyat değişmeyeceği için toplam ısı merkezindeki fiyat artışı %10-15 seviyelerini geçmeyecektir. 16 barda alacağımız buhar kazanında üretilecek olan 20 ton/saat buharı mikro buhar türbinine girişini yaparak işletmenin ihtiyacı olan 6 bar buhar basıncında türbinden çıkardığımız an saatte yaklaşık 419 kw elektrik üretebiliriz.

 

 

20 ton/h buhar kazanını 16 bar işletme basıncında satın alıp 16 barda buhar türbinine giriş yaptığımız zaman türbin çıkışında 6 bar buhar basıncına düşerken 419 kw saatte elektrik üretebiliriz.

 

20 ton/h buhar kazanını 20 bar işletme basıncında satın alıp 20 barda buhar türbinine giriş yaptığımız zaman türbin çıkışında 6 bar buhar basıncına düşerken 516 kw saatte elektrik üretebiliriz.

20 ton/h buhar kazanını 30 bar işletme basıncında satın alıp 30 barda buhar türbinine giriş yaptığımız zaman türbin çıkışında 6 bar buhar basıncına düşerken 627 kw saatte elektrik üretebiliriz.

 

20-24 Bar ,  Alev Duman borulu kazanlarda üretilebilecek en üst basınç değeri olurken , Su borulu Kazan veya Su borulu Jeneratörler ile 20 bar basıncın üzerinde 50-60 bar basınca kadar emniyetli şekilde  buhar üretmek mümkündür. Alev duman borulu kazanlarda su seviyesini sürekli belli seviyede tutmak için 24 saat veya 72 saat gözetimsiz kazan otomasyon sistemi kullanmak gerekirken  , su borulu sistemde buna  gerek yoktur. Yapısı gereği su borulu sistemlerde patlama riski olmaz.