Spiral Eşanjör

Tanpera Spiral Isı Değiştirici, her biri akışkan sızdırmazlığını sağlamak için sıkıca kapatılmış iki spiral kanaldan oluşan dairesel yapıda bir ısı değiştiricidir. Isı değiştiricinin içerisindeki akış düzeni karşıt-akış şeklinde olduğundan, akışkan sıcaklıklarının birbirine çok yakın olduğu uygulamalarda mükemmel sonuç elde edilir. Spiral ısı değiştiricinin yapısı devrelerden birinde partikül ve lif içeren bir akışkan, diğerinde ise standart bir akışkanla çalışmayı olanaklı kılar.

Spiral Eşanjör Özellikleri

Kolay bakım

Spiral ısı değiştiricilerin ısı transfer yüzeylerine ulaşmak çok kolaydır. Kapalı spiral kanalların her ikisine de, herhangi bir özel aparat kullanılmaksızın, ısı değiştiricinin yan kapakları açılarak erişilebilir. Yan kapaklardan bir tanesini açarak, devrelerden birinin ısı transfer yüzeyine tam erişim sağlanabilir ve diğer akışkan devresiyle hiç bir temas olmadan burada gerekli temizlik yapılabilir. Yan kapak menteşeli olarak tasarlanmış olup, bir kaldırma ekipmanı kullanılmadan açılabilir.

CIP için özel bağlantı ağızları
Ekstra bir özellik olarak, özel tasarlanmış bağlantı ağızları sayesinde, tesisatı sökmeden gerektiğinde yerinde (CIP) temizlik yapmak mümkündür.


Uzun ömürlü conta tasarımı

Yan kapaklardaki contalar uzun bir kullanım ömrü sağlamak üzere tasarlanmıştır. Kapakların açılması ve kapatılması ile oluşan yıpranma riskini önlemek için,
Tanpera'nın çözümünde tüm yan kapağı kaplayan tek bir conta değil, yıprandığında değiştirilmesi mümkün olan ayrı bir kenar contası yer almaktadır.


Özelleştirilmiş çözümler

Bir spiral ısı değiştirici için hiç bir uygulama ve görev birbirinin aynı değildir. Bu nedenle Sondex spiral ısı değiştiriciler her zaman müşterinin koşulları ve ihtiyaçları doğrultusunda özel olarak tasarlanırlar.


Alan tasarrufu
Spiral ısı değiştirici, kompakt yapısı sayesinde geleneksel ısı değiştiricilere nazaran çok daha küçük bir yerleşim alanına ihtiyaç duyar. Bu sayede tesisteki değerli üretim alanlarının daha verimli kullanımı mümkün olur.