Boylerlerde Projelendirme Önerileri

Boylerlerde Projelendirme Önerileri

En doğru boyler seçimi için öncelikle sistemde gerçekleşmesi beklenen kullanım sıcak suyu pik talebinin büyüklüğü ve süresi gerçekçi bir şekilde belirlenmiş olmalıdır. Anlık sıcak su verdisi pik talebin üzerinde kalacak şekilde seçim yapılırsa, talebin süresi ve boylerin depolama kapasitesi pek önemli olmayacaktır. Kullanım esnasında, önceden depolanmış sıcak su bittikten sonra ısıtma pompası devreye girecek ve süren talep anında karşılanacak, kullanım sona erince de depodaki su tekrar ısıtılıncaya kadar pompa
çalışmaya devam edecektir. Bu durumda ısıtma pompasının şalt sayısı nispeten düşük olacaktır. Öte yandan, boylerin anlık sıcak su verdisi pik talebin altında kalacak şekilde seçim yapılır ise, burada talebin süresi ile cihazın depolama kapasitesi önem kazanacaktır.

Kullanım ile üretim arasındaki fark önceden depolanmış sıcak su ile karşılanacağından, talep sona erinceye kadar depolanmış suyun yeterli olması gerekir. Aksi halde, kullanım devam ettikçe boyler istenilen sıcaklıkta suyu sağlayamıyacaktır. Standart hızlı boyler kapasitelerimizin tasarım ihtiyaçlarınızı tam olarak karşılamaması durumunda lütfen firmamıza danışınız. Uzman mühendislerimiz size en uygun cihaz ve sistem çözümlerini sunacaktır..


Kullanım suyu devresine, boylerin işletme basıncına uygun açma basıncında seçilmiş bir emniyet ventili konulmalı; depolama kapasitesine göre en düşük çap, 750 litreye kadar ¾”, daha büyük cihazlar için ise 1” olmalıdır. Bu devreye uygun kapasitede bir genleşme tankı konulması da önerilir.

Kullanıcıların sıcak su ile yanma riskini ortadan kaldırmak için mutlaka uygun güvenlik önlemleri alınmalıdır.